خانه / اجتماعی / اقداماتی برای شادتر زیستن

اقداماتی برای شادتر زیستن

اقداماتی برای شادتر زیستن

رندی یک مشاور مستقل ۳۶ ساله است که در صنایع الکترونیک کار می‌کند. با اینکه باهوش و سخت‌کوش است و وضعیت کسب و کارش در طی چند سال اخیر نسبتا خوب بوده است, اما با تولد دختربچه رندی دیدگاه وی نسبت به زندگی تغییر کرد. به همین علت به دنبال امنیت مالی بیشتری نسبت به کار آزاد قبلی خود بود. در مورد فرصت‌های شغلی که گاهی‏ اوقات از سوی شرکت‌های ژاپنی به وی پیشنهاد می‌شد، به‌صورت جدی فکر ‏کرد. سه ماه بعد از تولد دخترش، رندی تصمیم گرفت عزم خود را جزم کند و در مصاحبه شغلی یکی از شرکت‌های مشهور شرکت کند. استرس مصاحبه وی را عصبی کرده بود؛ به‌همین علت به یک کوچ مراجعه کرد تا به وی در این فرایند کمک نماید. همراه با رویکردهای معمولی مانند پیش‌بینی پرسش‌های احتمالی مصاحبه و آماده‌سازی پاسخ‌های جامع؛ کوچ رندی به وی کمک کرد پرونده «مجموعه عملکردهای مثبت[۱]» خودش را تهیه کند. رندی چند هفته را صرف جمع‌آوری مطالب مربوط به «مجموعه عملکردهای مثبت» کرد و بعد هم آن را با خود به منهتن نیویورک، محل مصاحبه شغلی‌اش برد. وقت ناهار، کمی قبل از مصاحبه، رندی پوشه «مجموعه عملکردهای مثبت» را باز و مطالب آن را مطالعه کرد.

در پوشه او و در میان یادداشت‌های کوتاه مثبت، پرینت حساب بانکی، مدرکِ دانشگاه ییل[۲]، نامه تشویق‌آمیزی از همسرش و پرینت ایمیل قدردانی مدیر اجرایی بسیار محترمی بابت کار بی‌نظیر سال قبل رندی برای شرکتش قرار داشت. درحالی‌که سایر متقاضیان به بررسی راهبرد مصاحبه، تمرین پاسخ‌ها و برانداز کردن مجدد ظاهر خود در آینه مشغول بودند، رندی با مرور مجموعه عملکردهای مثبت‏ خود، اعتماد به نفسش را تقویت می‌کرد. وی دستاوردهای گذشته خود و دلایل مناسب بودنش برای این شغل را بررسی کرد. شرح عملکرد مثبت نه تنها باعث کاهش استرس و فشار روانی قبل از انجام مصاحبه شد، بلکه به تغییر ذهنیت رندی برای پذیرفتن رویکرد خواستن/ توانستن کمک کرد و درنهایت باعث شد او آن موقعیت شغلی را به‌دست آورد.

نظرسنجی‌های معتبر کامپیوتری (کیو.اُ.ال.آی)[۳] کیفیت کلی زندگی و رضایت از جنبه‌های مختلف زندگی مانند سلامت، شغل، اهداف، خلاقیت و کودکان را می‌سنجند. می‌توانید از آدرس آن را دانلود کنید.

 روش افشای نوشتاری

لحظه‌ای تامل کنید و زندگی خود را در آینده تجسم نمایید. چیزهایی را تصور کنید که قبلا برای شما اتفاق افتاده‌اند یا هرچه را به‌دست‌آورده‌اید. تصور کنید همه چیز همان‌طور که باید پیش رفته است. سخت کار کرده‌اید، بر موانع غلبه کرده و هرچه را همیشه به دنبالش بوده‌اید به‌دست آورده‌اید.

لحظه‌ای تامل کنید و بهترین وضعیت خود را تجسم کنید. موقعیتی را تصور کنید که در آن با تفکر، رفتار و اقدامات خوب ‏توانسته‌اید به آرزوهایتان برسید. نقاط مثبت، روابط و موفقیت‌های خود را به یاد بیاورید و آنها را به شکل عالی توصیف کنید.

 ورزش

مزایای ورزش و تمرینات بدنی مداوم زیاد است: کاهش اضطراب و تنش، کاهش خستگی، خشم و افسردگی، افزایش نیروی جسمانی، عزت نفس، تصویر مثبت بدنی و درنهایت افزایش خلق و خوی مثبت.

۲۰ دقیقه ورزش به مدت چهار روز در هفته را حتما در برنامه‌تان بگنجانید.

 خاطره‌پردازی مثبت

به‌عنوان مثال؛ اگر کسی به فکر ارائه سخنرانی در قالب پاورپوینت در یک کنفرانس است و به توانایی خود برای انجام این کار ایمان دارد، به او پیشنهاد کنید تصویرهایی از آن صحنه در ذهنش تجسم کند، بر چهره مخاطبان تمرکز کند، اندازه محل اجرا را ببیند، صدای خنده افراد حاضر در سالن را به لطیفه‌های خودش بشنود و افزایش انرژی پس از آن را حس کند. این کار به‌خاطر آوردن این رویداد را در آینده ساده‌تر خواهد کرد.

یک روش مطمئن دیگر برای انجام این کار نوشتن فهرستی از تمام نشانه‌های فیزیکی یادآور خاطره‌های مثبت است. از وی در مورد جوایز، پاداش‌ها، لوح، مدارک تحصیلی و گواهینامه بپرسید. از مراجعان شرکتی در مورد اشیای زینتی و تابلوهای موجود در دفتر بپرسید؛ آنها را تشویق کنید که به عکس‌ها، اشیای زینتی شخصی، سوغات‌ها و کتاب‌ها توجه نمایند. از حس خوب ناشی از این کار انرژی بگیرید.

 شکرگزاری و قدردانی

هفته‌ای یک بارِ فهرست داشته‌هایتان را بنویسید، موفقیت‌هایتان، اتفاق‌های مثبتی که در آن هفته افتاده است.

 کارهای انسان‌دوستانه

لوراکینگ-روان‏شناس دانشگاه میسوری-معتقد است که رابطه بین نوع‌دوستی و شادی چنان واضح است که برای رسیدن به خودشکوفایی عاطفی همه ما باید کمک به دیگران را شروع کنیم. وی در کنفرانس نیک‌زیستی ذهنی که اخیرا برگزار شد، توضیح داد که «افرادی که به دنبال یک زندگی با رضایت بالا هستند؛ باید دست از خواندن کتاب‌های پیشرفت فردی بردارند و هرچه زودتر سراغ کمک به دیگران بروند»

هر روز رفتارهای مثبت کوچکی برای انسان‌های دیگر انجام دهید، یک لیوان آبِ نطلبیده، باز کردن در برای همکار، رد کردن نابینایی از خیابان، کمک به چیدن میز مراسم خیریه و تلفن به مادربزرگ، همه و همه باعث حس‌های خوب در ما می‌شوند.

 زیستن در زمان حال

در خیابانی جدید ماشین خود را پارک کنید، به رستورانی جدید بروید و یا مشترک مجله‌ای جدید شوید؛ این‌ها روش‌هایی ساده برای یافتن دیدگاهی تازه است. از لحظه اکنون خود لذت ببرید و به هر پدیده تکراری اطرافتان با دقت نگاه کنید. چای صبحتان را با طمانینه بنوشید و از گرما و طعم هر جرعه‌اش لذت ببرید.

بخشی از کتاب Positive Psychology Coaching

تماس با کانون ویرایش و ترجمه جهت ترجمه کتاب‌های کوچینگ با ما در ارتباط باشید.

همچنین ببینید

The Thursday Murder Club

داستان بسیار جذاب و خواندنی باشگاه قتل پنج شنبه

دیدگاهتان را بنویسید