خانه / پیشرفت فردی / تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

Pomodoro Technique

فرانچسکو چیریلو در اواخر دهه هشتاد میلادی این تکنیک را ابداع کرد. اساس نام‌گذاری این تکنیک این است که چیریلو از ساعت آشپزخانه‌ای به شکل گوجه‌فرنگی استفاده می‌کرد و پومودورو هم به زبان ایتالیایی یعنی گوجه‌فرنگی.

به طور خلاصه، این تکنیک پیشنهاد می کند کارهایی را که باید انجام شوند، به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید، چون در زمان‌های کوتاه هم کمتر خسته می‌شوید و هم تمرکزتان را بهتر حفظ می‌کنید. ضمن این‌که صرف زمان گرفتن باعث می‌شود حجم کار را درک کنید و زمان اختصاص یافته به آن را محدود کنید.

فرض کنید عصر خسته از سرکار به منزل می‌رسید و تصمیم دارید پس از نوشیدن چای و استراحتی کوتاه، به مطالعه‌تان برسید. اگر نیم ساعت یا یک ساعت را با تایمر برای این کار مشخص کنید، بعد از آن مطالعه را شروع خواهید کرد، اما اگر پایان کار را باز بگذارید، ممکن است سری به تلگرام و اینستاگرام بزنید و بعد هم یاد دوستی قدیمی کنید و احوالی از خانواده‌تان بپرسید و ناگهان ببینید که وقت شام شده است.

استاد دانشگاهی را می‌شناختم که برای شستن ظرفها هم تایمر می‌گذاشت، چون معتقد بود باعث می‌شود این کار را زودتر تمام کند و بعد سروقت خوردنی‌های یخچال و تمیزکردن گاز نرود.

می‌توانید خیلی ساده از تایمر کوکی آشپزخانه استفاده کنید یا تایمر موبایل یا بروید سراغ اپ‌های رنگارنگی که این کار را برایتان راحت‌تر کرده‌اند و ضمنا آخر هفته هم گزارش کارتان را به شما تحویل می‌دهند.

از نظر ما بهترین اپلیکیشن برای این کار اپلیکیشنی است که:

خدمات ویژه‌ای هم علاوه بر تایمر بدهد، مثلا موسیقی‌های تمرکز، گزارش هفتگی و ماهیانه شمارش معکوس و …

شما را از حواس‌پرتی موبایل منحرف کند مثلا اپلیکیشن tide به شما اجازه نمی‌دهد در زمان تمرکز محیط اپلیکیشن را ترک کنید و سراغ چک کردن پیام‌ها بروید.

رایگان باشد که این برای ما که از ایران خرید می‌کنیم ضروری است.

با توجه به این خصوصیات اینجا فهرستی را آورده‌ام که با توجه به گجت مورد استفاده‌تان با بررسی مزایا و محیط گرافیکی هر کدام می‌توانید تایمر مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید:

 Focus Booster (Web, Windows, macOS, iOS, Android) 

 مناسب کسانی که از منزل روی چند پروژه کار می‌کنند.

Focus Booster

 PomoDoneApp (Web, Windows, macOS, Linux, iOS, Android) 

مناسب استفاده در کنار نرم‌افزارهای مدیریت پروژه

PomoDoneApp

(KanbanFlow (Web  

KanbanFlow

 Pomotodo (Web, Windows, macOS, Chrome, iOS, Android) 

Pomotodo

(Marinara Timer (Web  

مناسب کار تیمی

Marinara Timer

(Tide (macOS, iOS  

Tide

(Tomatoes (Web 

برای انگیزش شما برای تکمیل پومودوروهای بیشتر

Tomatoes

(cc (Web 

برای تازه‌کارها

Pomodoro.cc

(Timerdoro (Web 

برای کسانی که چند تایمر لازم دارند.

Timerdoro

همچنین ببینید

Think Again, Adam Grant, Book - کتاب دوباره فکر کن

معرفی کتاب دوباره فکر کن جدیدترین کتاب آدام گرانت(Think Again, Adam Grant)

معرفی کتاب جدید آدام گرانت Think Again. دوباره فکر کن – قدرت شناخت آنچه شما نمی‌دانید. پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز اثر آدام گرانت.

دیدگاهتان را بنویسید