خانه / مقاله / چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند؟

چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند؟

چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند؟

دیگر عوامل مهم در سئوی صفحات

تنها چیزی که در سئوی صفحات مطرح است، کلیدواژه نیست. عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که بر رتبه سایت شما تاثیر می‌گذارند.

۱) سرعت بارگذاری صفحه‌ها را آزمایش کنید.

گوگل همچنان درتلاش است تا اینترنت را به فضایی مناسب‌تر برای کاربران آن تبدیل کند و در این میان زمان بارگذاری صفحات را نیز در الگوریتم خود موردتوجه قرار داده است. در واقع، زمان بارگذاری صفحه یکی از عوامل یا فاکتورهای اصلی در تعیین رتبه صفحات است و به همین دلیل است که گوگل بیشتر از گذشته برای AMP (صفحات تسریع‌شده موبایل) اهمیت قائل است.

برای افزایش زمان بارگذاری صفحات چه باید کرد؟ در این رابطه چند نکته وجود دارد که در شروع کار برایتان مفید خواهد بود.

 • استفاده از CDN: شبکه‌های تحویل محتوا (Content Delivery Networks) اطلاعات سایت شما را در مراکز داده در سراسر جهان ذخیره می‌کنند و سپس اطلاعات سایت را از نزدیک‌ترین مکان دراختیار کاربران قرار می‌دهد. نتیجه این فرآیند نمایش فوق سریع اطلاعات و مصرف پهنای باند کمتر است. این مسئله جنبه فنی‌تری دارد و نیازمند یاری اشخاص ثالث است. برای شروع خدمات شرکت‌هایی مانند Cloudflare را بررسی کنید.
 • کاهش اندازه تصاویر: مدتی قبل یکی از مطالب این وب سایت در صفحه اول Reddit ظاهر شد. هجوم ترافیک حاصله از این مسئله با حضور تقریبا ۱۰۰۰ کاربر در سایت عملکرد سایت ما را به شدت تحت تاثیر قرارداد. درنتیجه با تامین‌کننده فضای سایت تماس گرفتم و مشخص شد که حجم تصویر به‌کار رفته در مطلب ما بسیار بالا بود و بارگذاری آن برای هرکاربر سبب استفاده مقدار زیادی از منابع می‌شد. بنابراین، پس از آن که عکس مذکور را از صفحه حذف کردم سرعت فرآیندها بسیار بالا رفت. اما برای این که این مشکل به طور دائم برطرف شود بهتر است تصاویر به‌کار رفته در سایت را با استفاده از ابزاری مانند «ابزار بهینه‌سازی تصاویر EWWW» بهینه کنید.
 • به پلاگین‌ها توجه کنید! اگر از «وُردپرس» (WordPress) استفاده می‌کنید استفاده از پلاگین‌ها برایتان بسیار سودمند خواهد بود. تعداد پلاگین‌های مفید آنقدر زیاد است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها و بدون دانستن برنامه‌نویسی یک سایت درجه یک بسازید. با این حال، بعضی از این پلاگین‌ها مانند شمارنده‌ها و منوهای کشویی می‌توانند کتابخانه‌های جاوا اسکریپت و فایل‌های CSS را در سایت شما بارگذاری کنند و یا با هر بار باز شدن صفحه‌ای به پایگاه داده مراجعه کنند. نتیجه این فرآیند کاهش سرعت عملکرد صفحات وب سایت خواهد بود. بنابراین، با استفاده از ابزارهایی نظیر P3 می‌توانید پلاگین‌هایی که بیشترین منابع وب سایت را استفاده می‌کنند شناسایی کنید.

توصیه برای بررسی سرعت صفحات وب سایت خود از « ابزار بررسی سرعت صفحات گوگل» استفاده کنید.

چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند
این ابزار نه تنها سرعت بارگذاری صفحات را در رایانه‌های رومیزی و موبایل مشخص می‌کند بلکه توصیه‌ها و پیشنهادات مفصلی را هم در مورد نحوه بهبود عملکرد سایت شما ارائه می‌کند.

(مطلب توصیه‌شده: شیوه تدوین استراتژی محتوای سئو برای بهبود ۲۴۸ درصدی نتایج)

۲) پیکربندی سایت برای گوشی‌های تلفن همراه

با توجه به این درحال حاضر که افراد بیشتری از گوشی‌های موبایل خود برای جستجوی اطلاعات استفاده می‌کنند، برای گوگل دستگاه‌های همراه از اولویت اول در لیست نتایج برخوردارند. به عبارت دیگر، نسخه همراه صفحات در رتبه‌بندی سایت‌ها از اولویت اول برخوردارند.

خوشبختانه اگر نسخه موبایل سایت خود را طراحی و آماده کرده اید یا از تِم‌های ریسپانسیو (واکنشی) استفاده کرده اید درمسیر درستی حرکت می‌کنید. اگر هم از بهترین روش‌های سئوی صفحه‌ها استفاده می‌کنید در مسیر درستی برای بهینه‌سازی صحیح صفحات موبایل به ویژه در صورت بارگذاری صفحات سایت قرار دارید.

با این حال، چند گام دیگر نیز برای تضمین مناسب بودن صفحات سایت شما برای کاربران موبایل وجود دارند.

 • پیاده‌سازی AMP: در بحث مربوط به سرعت، قابلیت AMP گوگل باعث افزایش حداکثر سرعت صفحات می‌شود. اگرچه پیاده‌سازی AMP بالاتر رفتن رتبه سایت را تضمین نمی‌کند اما سبب برتری وب سایت شما نسبت به دیگر سایت‌ها می‌شود. به علاوه، با قرارگرفتن سایت شما در ابتدای لیست جستجوهای موبایل کلیک بیشتری دریافت خواهید کرد. البته مبحث AMP طولانی‌تر از نکات ذکر‌شده است، بنابراین بهتر است قبل از پیاده‌سازی AMPها مطالعه‌ای در این خصوص داشته باشید.
 • از پنجره‌های پاپ آپ (pop-up) استفاده نکنید. اگرچه فرم‌های پاپ آپ راهکار فوق‌العاده‌ای برای افزایش ثبت نام افراد در لیست ایمیل سایت شما را فراهم می‌کنند اما برای کاربران موبایل و صفحات کوچک گوشی‌های موبایل بسیار نامناسب هستند (آیا تا الان سعی کرده اید روی علامت X گوشه این پنجره‌ها را کلیک کنید؟!). به همین دلیل است که گوگل قصد دارد پس از سال نو میلادی سایت‌هایی را که از پنجره‌های پاپ آپ استفاده می‌کنند جریمه کند. بنابراین، توصیه می‌کنم این پنجره‌ها را روی گوشی‌های موبایل غیرفعال کنید.
 • به آسان بودن کلیک کردن روی پنجره فکر کنید! فقط کلیک کردن روی دکمه‌های X فرم‌های پاپ آپ تنها دشوار نیست پس صفحات خود را به گونه‌ای طراحی کنید که کلیک کردن روی تمام عناصر صفحه آسان باشد. به عنوان مثال، باید مطمئن شوید که دکمه‌های استفاده‌شده به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوان روی آن‌ها کلیک کرد.
 • از فایل‌های فلَش (Flash) استفاده نکنید! به عبارت دیگر اگر هنوز هم از فایل‌های فلش استفاده می‌کنید لطفا برای رضای خدا دیگر این کار را نکنید زیرا نه تنها سرعت بارگذاری صفحات را به شدت کاهش می‌دهد بلکه همه موبایل‌ها قادر به نمایش دادن این فایل‌ها نیست. بنابراین، در صورت نیاز به استفاده از جلوه‌های ویژه از HTML5 استفاده کنید.

۳) درک بهترین روش‌ها برای ایجاد پیوند داخلی

اگر پیوندهای مناسبی در پُست‌های خود قرار ندهید از مزایای مربوط به این کار بی بهره خواهید بود.

در صفحاتی که به خوبی بهینه‌سازی‌شده‌اند از ترکیبی از پیوندهای (لینک‌های) داخلی و خارجی استفاده می‌شود. لینک‌های داخلی برای نمایش صفحات سایت ضروری هستند و استخراج اطلاعات صفحات را برای گوگل آسان می‌کنند. براساس اظهارات Moz، وجود این لینک‌ها برای ایجاد حس پیوند میان قسمت‌های مختلف سایت مفید است. بنابراین، توصیه می‌کنم در صورت امکان پیوندهایی میان صفحات داخلی سایت برقرار کنید.

برای مشاهده نمونه خوبی از پیوندهای داخلی یکی از وب سایت‌های من به آدرس CutCableToday.com را ببینید. این وب سایت منبع شناسایی راه‌های قانونی تماشای تلویزیون بدون کابل است. همانطور که مشاهده می‌کنید در صفحه اصلی پیوندهایی خارجی برای نمایش گزینه‌های نمایش تلویزیون بدون کابل قرار داده‌شده‌اند. لینک‌هایی هم در صورت امکان به صفحات داخلی سایت قرار داده‌شده‌اند.

به عنوان مثال، وقتی به کانال مشخصی مانند ESPN اشاره می‌شود پیوندی داخلی برای آن قرار داده می‌شود که البته صفحه مقصد هم در سایت ما برای آن درنظر گرفته‌شده است.

به این ترتیب گوگل به صفحه «تماشای ESPN» سایتِ ما دسترسی پیدا می‌کند و کاربران را به کلیک کردن روی لینک‌های داخلی سایت ترغیب می‌کند که همه این عوامل در بهبود کیفیت سئو و کارایی سایت موثرند.

با این حال، پیوندهای داخلی تنها بخشی از این معادله هستند زیرا باید به صورت دوره‌ای پیوندهایی هم برای سایت‌های دیگر درنظر بگیرید زیرا این پیوندها یا لینک‌ها به موتور جستجو در تعیین موضوع صفحات کمک می‌کنند و امکان برقراری ارتباط میان سایت شما و دیگرسایت‌ها را فراهم می‌کنند. مهم‌تر از همه آن که لینک‌های خارجی می‌توانند تاثیر مثبتی بر سئو داشته باشند زیرا اجرای صحیح لینک‌ها سبب افزایش قدرت سایت شما می‌شود.

چند نکته را باید در این رابطه به خاطر بسپارید.

لینک به وب سایت‌های خارجی: این کار سبب افزایش قدرت دامنه و قدرت صفحات وب سایت می‌شود.

با سایت‌هایی که به آن‌ها لینک داده اید تماس بگیرید و آن‌ها را از این مسئله مطلع کنید. این کار یکی از بهترین راه‌های ایجاد شبکه ارتباطی، دریافت پیوند متقابل و به اشتراک‌گذاری منابع در شبکه‌های اجتماعی است.

تعداد لینک‌ها نباید بیش از حد زیاد باشد زیرا این کار سبب منحرف شدن ترافیک از وب سایت و مایوس شدن مخاطبان وب سایت شما می‌شود.

غیرفعال‌سازی لینک‌های وابسته خارجی: استفاده از لینک‌های وابسته، به ویژه به تعداد زیاد سبب می‌شود تا موتورهای جستجو تصور کنند که وب سایت شما دارای اطلاعات هرز و غیرمفید است. با غیرفعال‌سازی این لینک‌ها (با افزودن rel= “nofollow” به کُد) از استخراج لینک‌ها توسط گوگل جلوگیری کنید. این کار سبب نامرئی شدن لینک‌ها و از بین رفتن تاثیر آن‌ها بر سئوی سایت شما می‌شود.

چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند

نکته آخر در مورد لینک ها: حتما به طور منظم لینک‌ها یا پیوندهای سایت خود را چک کنید تا لینک‌های خراب را شناسایی کنید. لینک‌های خراب سبب هدایت کاربران به صفحات خطای ۴۰۴ می‌شوند. نتیجه این کار کاهش کیفیت تجربه کاربران است که نتیجه آن دور شدن کاربران و کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو خواهد بود. «عنکبوت سئوی قورباغه جیغ زن» (Screaming Frog’s SEO Spider) یک ابزار سئوی محبوب و رایگان برای انجام این کار است.

۴) درک قدرت و سن صفحه

مدت حضور صفحه موردنظر در اینترنت بر رتبه آن صفحه اثرگذار است. در این رابطه عوامل زیادی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به افزایش قدرت صفحه با گذر زمان، افزایش لینک‌های متقابل و غیره اشاره کرد. به این ترتیب، باید توجه کنید که گاهی بهتر است به جای ایجاد صفحه‌ای جدید یکی از صفحات قدیمی خود را از نو بسازید. انجام این کار سبب می‌شود تا صفحات قدیمی‌تر سریع‌تر از صفحات جدید در لیست جستجو قرار گیرند.

چگونه می‌توان محتوای قدیمی را از نو ساخت؟

 • تغییر تاریخ: شخصا شاهد بوده‌ام که رتبه صفحات قدیمی‌تر با تغییر آخرین تاریخ به روز رسانی یا تاریخ انتشار افزایش یافته است. این کار سریع‌ترین راه برای تغییر موردنظر است.

  چگونه می‌توان در سال ۲۰۱۷ سئوی صفحات وب را به حداکثر رساند
 • تجدید محتوا: این کار از طریق انجام اطلاعات جدید، بازنویسی قسمت مقدمه متن، افزودن بخش‌های جدید و هر راهی که سبب به روز شدن صفحات قدیمی شود امکان پذیر است.
 • تفکر در مورد علت جستجوی افراد: به صفحاتی که درحال حاضر رتبه بالایی دارند دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که محتوای صفحات شما بهتر از صفحات مذکور با مقصود و منظور کاربران همخوانی دارند.

۵) بهینه‌سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

اگر تا اینجا مطالب نوشته‌شده را دنبال کرده اید می‌دانید که تمام تصاویر قرارگرفته در صفحات باید با توضیحات متنی و واژگان کلیدی همراه باشند. اما آیا می‌دانستید که قراردادن تصاویر در صفحات سبب به اشتراک‌گذاری بیشتر صفحات و افزایش تعداد بازدیدها می‌شود؟

اما نتیجه این کار چیست؟ نتیجه این کار افزایش به اشتراک‌گذاری مطالب در فضای مجازی و افزایش ترافیک سایت است که سبب ارزشمندتر و قابل اطمینان‌تر شدن سایت شما از دیدگاه گوگل می‌شود. نتیجه نهایی هم افزایش رتبه گوگل سایت شما خواهد بود.

حتما تصاویر را با هدف مشخصی استفاده کنید و مطمئن شوید که تصاویر به‌کار رفته سبب بهبود کیفیت تجربه کاربران می‌شوند و سریع هم بارگذاری می‌شوند.

۶) نرخ خروج از سایت خود را پایین نگه دارید.

متخصصین سئو سال‌های زیادی است که در مورد تاثیر نرخ خروج از سایت بر رتبه وب سایت درحال بحث و گفتگو هستند. به عبارت دیگر، اگر کسی از طریق گوگل وارد یکی از صفحات سایت شما شود و بدون مشاهده صفحات دیگر سایت با کلیک بر روی لینکی از وب سایت شما خارج شود آیا گوگل تصور می‌کند که کاربر تجربه خوبی در سایت شما نداشته است؟

نتایج برخی تحقیقات حاکی از آنست که نرخ خروج از سایت لزوما بر رتبه‌بندی گوگل سایت شما تاثیرگذار نیست اما دیگر محققین بر این باورند که ارتباط قابل توجهی میان پایین بودن نرخ خروج و بالاتر بودن رتبه گوگل وجود دارد.

اما نتیجه کلی این بحث‌ها چیست؟

باید به خاطر داشته باشید که همبستگی به معنای علیت و تسبیب نیست. به عبارت دیگر، این که نرخ خروج از صفحاتی که رتبه بالاتری دارند پایین است به معنای تاثیر نرخ خروج در رتبه‌بندی سایت نیست. با وجود این، همانطور که می‌دانیم هدف گوگل ارائه مرتبط ترین، مفیدترین و سرگرم کننده‌ترین اطلاعات به کاربران است.

بنابراین، حداقل باید تمام تلاش خود را برای کاهش نرخ خروج از سایت بکنید تا مدت زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت افزایش یابد و بهترین تجربه را در سایت شما داشته باشند.

سئوی صفحات همیشه باید اولویت اول باشد!

با توجه به این که عوامل زیادی در سئوی صفحات موثر هستند ممکن است وسوسه شوید که از بعضی از فعالیت‌های کلیدی غفلت کنید و یا از راه‌های میانبر برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. اما هرگز فراموش نکنید که افزایش جزئی جایگاه شما در نتایج جستجو تاثیرات قابل توجهی بر تعداد کلیک‌های سایت شما خواهد شد. امیدوارم که از این چک لیست سئو به عنوان راهنمایی برای بهینه‌سازی محتوای سایت خود استفاده کنید و بهترین شرایط را برای دستیابی به موفقیت برای خود فراهم کنید.

پایان

این مطلب برگرفته شده از سایت coschedule.com است.

ترجمه شده در کانون ویرایش و ترجمه

همچنین ببینید

چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید