خانه / موفقیت / هفت راز کسانی که به تصمیمات سال جدیدشان جامه عمل پوشاندند.

هفت راز کسانی که به تصمیمات سال جدیدشان جامه عمل پوشاندند.

هفت راز کسانی که به تصمیمات سال جدیدشان جامه عمل پوشاندند.

می‌دانم. شما هم به اهدافی که برای سال جدید تعیین کرده بودید، دست نیافتید.

من با اطمینان می‌گویم، حتی با این که تا به حال شما را ندیده‌ام، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد تنها ۸٪ از مردم به اهدافی که برای سال جدیدشان تعیین می‌کنند، دست می‌یابند. طبق این آمار به احتمال زیاد شما هم به اهدافتان نرسیده‌اید.

چگونه می‌توانید یکی از آن چند فرد پرتلاشی باشید که به اهدافشان می‌رسند؟ آیا نیاز به انگیزه بیشتری دارید؟ سیستم برنامه‌ریزی خاصی می‌خواهید؟ راز آن چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوال، با روانشناس و کارشناس تغییر رفتار، پل مارسیانو مصاحبه کردم.

دکتر مارسیانو متخصص اصلاح رفتار محیطی و تعاملی است و هفت کلید برای دستیابی به اهداف ارائه داده است.

۱- اهداف خاص خود را با جزئیات مشخص کنید.

بیشتر مردم می‌گویند “من به شکل و اندامی که می‌خواهم می‌رسم”. اما آیا قصد رسیدن به یک وزن خاص را دارید؟ یا فقط می‌خواهید درصد چربی بدنتان را کم کنید؟ ممکن است بخواهید ۲ کیلومتر بدون توقف بدوید یا شاید توان ۱۰ شنای سوئدی را داشتن برایتان کافی است. دکتر مارسیانو از طرفداران سیستم هدف کلاسیک است که به شما کمک می‌کند اهدافی خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دست‌یابی، مرتبط و مقید به زمان بسازید.

۲- پیشرفت‌تان را اندازه‌گیری کنید.

یکی از اصول بنیادی در روانشناسی این است که “اگر بتوانید اهدافتان را اندازه‌گیری کنید، می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید”. این حلقه‌های بازخورد یک منبع انگیزشی خواهد بود تا بدانید از کجا شروع کرد‌ه‌اید و کجا هستید. همچنین اگر درجا بزنید یا پس‌رفت داشته باشید به سرعت متوجه می‌شوید و می‌توانید تلاش خود را تنظیم کنید.

۳- صبور باشید.

پیشرفت به‌ندرت خطی و هموار است. بعضی‌ها به سرعت نتیجه‌ای می‌بینند که به مقاومتشان در ادامه کار کمک می‌کند. بسیاری دیگر پیشر‌فت اولیه بسیار کندی دارند، اما بعد سریع پیشرفت می‌کنند. ایجاد تغییرات پایدار زمان می‌خواهد.

۴- اهداف‌تان را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید.

حمایت اجتماعی بسیار مهم است. بله به اشتراک گذاشتن چیزها به شما شجاعت شخصی و آسیب‌پذیری درمقابل شکست می‌دهد و پشتیبانی اطرافیانتان به طور چشمگیری باعث افزایش شانس شما در موفقیت می‌شود. یک از کارهای موثری که شما می‌توانید انجام دهید این است که یک نفر را مسئول پیگیری پیشرفت کارتان کنید و او شما را روزانه یا هفتگی چک کند. بدقولی با خودتان راحت است ولی اعتراف آن به یک دوست سخت است.

۵- برنامه‌ریزی کنید.

آیا تا به حال به کسی گفته‌اید که وقت فلان کار را پیدا نمی‌کنم؟ هیچ‌کس وقت را پیدا نمی‌کند ما زمان را انتخاب می‌کنیم. همه ما برای گذراندن زمان‌مان و انجام کارهایمان چه خوردن تنقلات باشد و چه کلاس اسپینینگ روشی انتخاب می‌کنیم. اهداف جدید خود را در اولویت قراردهید و آن را در تقویم خود برنامه‌ریزی کنید. اگر هدف شما تناسب اندام است، باید یک محدوده زمانی معین برای تمرینات خود تعیین کنید. آیا می‌خواهید تمیزکاری کنید؟ زمان خود را برای تمیز کردن کمد و یا پارکینگ‌تان در تقویم تعیین کنید. با اهداف امسال‌تان درست مثل وقت ملاقات دکتر برخورد کنید. ‌می‌شود. به ندرت وقت دکتر خود را عوض می‌کنید، باید در مورد کارهای خودتان هم همینطور رفتار کنید: کاری که باید انجام شود.

۶- انجام بعضی کارها بهتر از هیچ کار نکردن است.

آیا طرز تفکر “یا همه یا هیچ” را دارید؟ آیا تا به حال فکر کرده‌اید “حالا که سیب‌زمینی سرخ‌کرده خوردم، پس بگذار یک دسر هم بخورم”؟ یا “دیشب که رژیمم را شکستم،‌ پس از هفته بعد دوباره شروع می‌کنم”. دکتر مارسیانو می‌گوید تفاوتی بزرگ بین انجام دادن کاری یا انجام ندادن آن وجود دارد. اگر نمی‌توانید یک ساعت کامل به ورزش اختصاص دهید،‌‌‌‌‌ کافیست تصمیم بگیرید ۲۰ دقیقه مفید را تمرین کنید. اگر خیلی خسته‌اید و برای رفتن به رختخواب تلو‌تلو می‌خورید و نمی‌توانید۲۰ دقیقه برروی تردمیل تمرین کنید، کفش بپوشید و ۵ دقیقه تمرین کنید (شاید بعد از ۵ دقیقه ۱۵ دقیقه دیگر را هم تمرین کردید). دکتر مارسیانو می‌گوید هر تلاشی برای رسیدن به هدف هر چقدر هم کوچک بهتراز این است که هیچ تلاشی نکنید.

۷- وقتی زمین خوردید، بلند شوید.

وینس لومباردی مربی معروف گفته است: مهم نیست که زمین خورده‌اید یا نه،‌ مهم این است که بلند شده‌اید یا نه. نگذارید شکست موقت بهانه‌ای برای رها کردن هدفتان شود. به‌جای آن اشتباه خود را بفهمید و آن مسیر را برای رسیدن به هدف دوباره بپیمایید.

دکتر مارسیانو می‌گوید دستیابی به اهداف نتیجه قدرت اراده افراد نیست. بلکه خلق مهارت‌های مناسب، اجرای راهکار درست و داشتن صبر و شکیبایی است که منجر به موفقیت می‌شود.

امیدورایم در سال جدید شما جزو آن ۸٪‌ باشید.

همچنین ببینید

ترجمه مقاله

دارم پسردار می‌شوم و یاد پدرم افتاده‌ام . . .

دیدگاهتان را بنویسید