خانه / معرفی کتاب / معرفی کتابی برای تقویت حافظه

معرفی کتابی برای تقویت حافظه

ترجمه بخشی از کتاب حافظه نامحدود

در این کتاب تکنیک‌هایی برای تقویت حافظه‌تان می‌آموزید. ظرفیت مغز ما نامحدود است! این تجربه شخصی نویسنده این کتاب است:

وقتی هشت ساله بودم، روان­شناس مدرسه در مورد مغزم نصیحتی به من کرد. گفت احتمالا نوعی آسیب مغزی دارم و می­‌خواست من را به کلاس دانش‌آموزان استثنایی بفرستد. من خوانش‌­پریشی[1] داشتم: از ابتدای زندگی حافظه خوبی نداشتم و نمی­‌توانستم تمرکز کنم؛ خواندن و نوشتن همیشه برای من عذاب بود. در سال­‌های مدرسه، مادرم و دوستانم کتاب‌­ها را برای من می­‌خواندند تا بتوانم یاد بگیرم. خودم را مجبور می­‌کردم مطالب را حفظ کنم و آن­چه را نمی­‌فهمیدم، که قسمت اعظم مطالب هم همین سرنوشت را داشتند، دیگر هیچ وقت نمی­‌فهمیدم. هیچ آینده‌­ای نداشتم چون آن­چه را به من می‌­آموختند درک نمی‌کردم. در طول دوازده سال مدرسه، هیچ وقت نتوانستم یک کتاب را به تنهایی از اول تا آخر بخوانم و در سال آخر مدرسه، توانایی خواندنم با زمانی که کلاس اول ابتدایی بودم فرق چندانی نکرده بود. خلاصه آن­که بالاخره به زحمت توانستم در سال 1989 دبیرستان را به پایان برسانم.

چند سال بعد کتاب «حافظ‌ه­ات را به کار بینداز» را خواندم و فهمیدم حافظه ما تنها یک عادت است، و عادت­ها را هم می­توان با آموزش و تمرین درست تغییر داد. فهمیدم تقویت حافظه اصولی دارد و اگر آن­ها را مداوم به کار ببیندیم، به همان نتیجه­ می­رسیم که استادان حافظه رسیده‌­اند. اگر هم این کارها را نکنیم، نتیجه‌­ای هم نخواهیم دید. شروع کردم به خواندن روان­شناسی و هر آن­چه در مورد مغز، ذهن و حافظه به دستم می‌­رسید. صدها کتاب خواندم و به صدها نوار صوتی گوش دادم، و با افرادی با حافظه­‌های خارق‌­العاده مصاحبه کردم. در طی این سفر دور و دراز، بر همه مشکلات خوانش­پریشی خود غلبه کردم و خودم را به جایی رساندم که به‌طور میانگین چهار کتاب در هفته می­خواندم و می­فهمیدم. در طول یک ساعت می­‌توانستم چیزهایی یاد بگیرم که تسلط روی آن­ها برای یک فرد معمولی ممکن بود ماه‌­ها به طول بینجامد.

در سال 1999، تصمیم گرفتم پیش­تر بروم و توانایی­هایم را بهتر محک بزنم، و این بود که رکورد جهانی را در «اورست آزمون­های حافظه[2]» شکستم. 10.000 رقم اول عدد پی را حفظ کردم – عدد پی همه آزمون­های تصادفی بودن را پشت سر گذاشته و هیچ انتهای مشخصی ندارد. 10.000 رقم اول عدد پی به 2000 گروه 5 رقمی تقسیم می­شود. آزمون‌گیرنده هر کدام از این توالی­های 5 رقمی را به طور تصادفی می­خواند و من باید 5 رقم قبل و 5 رقم بعد از آن را می­گفتم. این کار 50 بار تکرار شد. رکورد عبارت بود از زمانی که به پایان رساندن کل این مسابقه به طول می­انجامید؛ من رکورد پیشین را 14 دقیقه جابه­جا کردم. چرا این کار را کردم؟ چون خیلی­ها می­گفتند غیرممکن است و همه زندگی من همین است: که محدودیت­ها را بشکنم و به مردم نشان دهم حافظه ما چه قابلیت­هایی دارد.

از آن زمان دارم به افراد آموزش می­دهم که چطور اطلاعات کلیدی مورد نیاز در زندگی­شان را به خاطر بیاورند و این­که لذت یادگیری در دسترس همه هست. خیلی­‌ها می‌­گویند من حافظه تصویری خوبی دارم، اما درست نیست. من فقط «راز»های زیادی در مورد حافظه کشف کرده­ام و توانستم از آن­ها استفاده کرده و روش‌­های خودم را بسازم.

معرفی کتاب در زمینه‌های مختلف را در سایت ما ببینید.

[1] dyslexia

[2] Everest of Memory Tests

حافظه نامحدود

همچنین ببینید

کوچینگ - coaching

معرفی چهار کتاب در زمینه کوچینگ