خانه / معرفی کتاب / معرفی کتاب رهبری تغییر مثبت

معرفی کتاب رهبری تغییر مثبت

کتاب رهبری تغییر مثبت

معرفی کتاب رهبری تغییر مثبت

مصاحبه با مدیرعامل شرکت افق ارتباط بین المللی باران

کتاب رهبری تغییر مثبت در سال 1392 به سفارش شرکت افق ارتباط بین المللی باران به مناسبت هدیه نوروزی توسط مجموعه کانون ویرایش و ترجمه ادیترنس ترجمه و ویراستاری شد. بعد از سال ها ترجمه کتاب رهبری تغییر مثبت به سراغ مدیرعامل این شرکت رفتیم تا اثرات ترجمه کتاب را بر سازمانشان بررسی کنیم.

مدیرعامل شرکت افق ارتباط بین المللی باران:

این کتاب یک کتاب مستقل نیست و از دل یکی از فصل‌های کتاب توسعه‌ مهارت‌های مدیریت

(Developing Management Skills : Global Edition ) نوشته دیوید آلرد وتن و کیم کمرون از انتشارات Pearson  انتخاب شده است و توسط کانون ویرایش و ترجمه ادیترنس، ترجمه کتاب انجام شد و توسط انتشارات رسا چاپ شده است. ایده چاپ و ترجمه کتاب در یکی از جلسات همفکری باران ایجاد شده است. ما قصد داشتیم هدیه‌ای باارزش به مناسبت عید نوروزی به زبان‌آموزان باران هدیه کنیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کاری اثربخش و ماندگار انجام دهیم.

بیش از  3 بار  فصل رهبری تغییر مثبت را خواندیم تا مطمئن شویم کتاب مفیدی را برای ترجمه و چاپ انتخاب کردیم. خواندن کتاب نه تنها برای ایجاد بهبود در سازمان تاثیرگذار است بلکه برای رشد فردی، خانوادگی هم می‌تواند مفید باشد.

چرا  کتاب رهبری تغییر مثبت را در نهایت انتخاب کردید؟

مدیر عامل: موضوع این کتاب در کتاب‌های مدیریتی خیلی رایج نیست و از طرفی موضوعی بسیار قابل توجه و اثرگذار در رهبری تغییر و تحول سازمان است. در سایر فصل‌های این کتاب مباحث مدیریتی مطرح شده است اما تنها در این فصل به موضوع رهبری پرداخته شده است.

رهبری تغییر مثبت گام‌هایی سنجیده برای موفقیت انسان‌هایی که با شجاعت، تغییر به سمت بهتر شدن را می‌پذیرند، ارائه شده است.

کتاب رهبری تغییر مثبت چه کمکی به یک  مدیر می‌کند:

مدیر عامل: زمانی که مدیران به نقطه‌ای می‌رسند که تصمیم می‌گیرند تغییری در سازمان ایجاد کنند این کتاب به کمک‌شان می‌آید و راه‌کارهایی عملی به آن‌ها آموزش می‌دهد تا فرهنگ سازمانی و نیروی انسانی را همراستا با تغییر کنند. برخی از مدیرانی که این کتاب را از موسسه باران دریافت کردند اعلام کردند که بیش از 7 بار این کتاب را خوانده‌اند و برای خود ما که این کتاب را چاپ کرده بودیم، نکته‌ای بسیار امیدبخش بود چرا که تصور این همه بازخورد مثبت را نداشتیم!

درباره موضوع و محتوای کتاب امکانش هست بهمون توضیح بدید؟

یکی از مباحثی که در کتاب رهبری تغییر مثبت به خوبی باز می‌شود این است که تغییری که  به عنوان یک مدیر در سازمان قصد داریم ایجاد کنیم، از درون انسان‌ها اتفاق می‌افتد یا با نیروی جبر بیرونی؟! پرسشنامه‌ای که اول کتاب قرار داده شده است به ما کمک می‌کند شخصیت خود را ارزیابی کنیم، یک شخصیتی داریم که می‌توانیم افراد را با خودمان همراه کنیم و یا افراد را به اجبار به سمتی ببریم که واقعا تغییر نکنند!

وقتی شناخت خوبی از خودمان پیدا کردیم، وارد تمرین‌های کتاب ‌می‌شویم.

در قسمت دیگری از کتاب توضیح داده شده است:

به طور معمول زمانی که بیمار هستیم به دنبال یک تغییر مثبت هستیم و  به سمت وضعیت سلامت قدم برمی‌داریم و  برای این امر از پزشکان و متخصصان کمک می‌گیریم. اینکه ما از یک انحراف منفی(بیماری) به یک میانه‌ای برسیم که سلامت هست بسیار ضرورت دارد ولی در رهبری تغییر مثبت صرفا سالم شدن غایت هدف ما نیست و لازم است کارهایی انجام شود تا به وضعیت بسیار سالم برسیم. حال این مثال را به وضعیت سازمان تعمیم می‌دهیم.

به طور مثال: سازمانی را در نظر بگیرید که  از نظر بازدهی بی‌ثمر است، در این هنگام متخصصان تلاش می‌کنند به سمت وضعیت سودآور حرکت کنند و  شکاف کبود را پر کنند. اما در رهبری تغییر مثبت کار به اینجا ختم نمی شود، حال تلاش می‌شود شرکت سودآور را تبدیل به شرکت بسیار سودآور کنند. پر کردن این شکاف را،‌ شکاف فزونی می‌گوییم.

این کتاب به مدیر در مقام رهبر سازمان کمک می‌کند تا از انحراف منفی به وضعیت شکاف فزونی برسد. با خواندن این کتاب سفری را برای تغییر شروع می‌کنید که در کنار شرح روش‌ها، تمرین‌های عملی در پایان هر بخش به شما داده می‌شود. در قسمت پایانی کتاب مثال‌هایی واقعی از سازمان‌هایی مثل اپل، فورد و… داده می شود که چطور با به‌کارگیری این اصول، سازمان را به سازمان پیشرو تبدیل کرده است. یکی از کیس‌هایی که مطرح می‌کند در رابطه با تحول بزرگ شرکت کرایسلر است که دچار بحران اقتصادی می شود و در وضعیت انحراف منفی قرار می‌گیرد!

زمانی که مدیرعامل آخرین محصولی که وضعیت خوبی نداشت را جلو چشم همه کارکنان آتش زد و اعلام کرد که ما نسبت به 3سال پیش پیشرفت زیادی داشتیم و در گذشته رسما آشغال می‌ساختیم! اینکه مدیری جسارت داشته باشد محصول خود را به این صراحت نقد کند از ویژگی‌های رهبری است که رهبری تغییر مثبت را عهده‌دار است.

در بخشی از صحبت‌های محرمانه شرکت کرایسلر که در این کتاب به آن اشاره شده است، آمده است: «در حال حاضر شما می‌توانید به آنچه می‌سازیم، افتخار کنید امید دارم زیاد اتفاق نیوفتد اما خوشحال می شوم گهگاه بشنوم یک خط تولید را به طوری کلی بسته‌ایم تا این پیام را به مشتریان برسانیم که کیفیت تنها اولویت ماست.

 بیان این جملات،‌ تعهد به این جملات، شجاعت می‌خواهد که تنها از مدیرانی که به دنبال رهبری تغییر مثبت هستند می‌توانیم بشنویم.

کتاب رهبری تغییر مثبت چه آموخته‌هایی برای شخص شما داشته است؟

مدیرعامل: این کتاب بسیار بر نگرش من به عنوان رهبر یک سازمان تاثیرگذار بوده است. چند مورد از آموخته‌هایم را با شما در میان می‌گذارم.

1- مدیرانی که بیشتر وقت خود را با قوی‌ترین کارکنان خود به جای ضعیف‌ترین کارکنان خود صرف می‌کنند به میزان 2 برابر بهره‌وری خود را بالا می‌برند. رهبری تغییر مثبت نام دیگرش رهبری هوشمندانه‌ است.  اینکه مدیر در چه نقاطی، زمان و انرژی خود را صرف ‌کند تا برای سازمان بهره‌وری داشته باشد.

2- سازمان‌هایی که در آن به کارکنان اجازه می‌دهند تا کاری را که دلخواه‌شان است انجام دهند، میزان بهره‌وری خود را 1.5 برابر بالاتر میبرند. و نکته دیگری که در فرهنگ باران همیشه جاری بوده است این است:

3- یکی از مهم‌ترین عوامل در پیش‌بینی موفقیت سازمان که تا 4برابر تاثیرگذار است، نسبت نظرات مثبت به منفی است. گفتگویی که به طور معمول بین آدم‌ها رایج است در میزان موفقیت شرکت بسیار تاثیرگذار است. در تیم‌هایی که نسبت نظرات مثبت به منفی 5 به 1 است میزان بهره‌وری سازمان هم به طور قابل توجهی بالاست.

کتاب رهبری تغییر مثبت چه تاثیری بر باران داشته است؟

مدیرعامل: با خواندن مقدمه این کتاب متوجه می شوید که فرهنگ باران نشات گرفته از نگرش رهبری تغییر مثبت است. رسیدن به این نگرش و فرهنگ فقط با خواندن این کتاب اتفاق نیوفتاده است!

در موسسه باران موضوعات این کتاب آموزش داده شده است ولی صرف این کارها باعث تغییر یک فرهنگ نمی‌شود. این تفکر یک باوری است که در بین بیشتر افراد باران حضور دارد و این کتاب کمک کرده است که چطور این فرهنگ را تقویت کنیم.

این کتاب باعث ایجاد تغییر در شما نمی‌شود اما نگرشی به شما می‌دهد که می‌تواند در مسیر تغییر، چراغ راه شما باشد.

چگونه می‌توانیم کتاب رهبری تغییر مثبت را تهیه کنیم؟

با توجه به اینکه این کتاب را به صورت اختصاصی چاپ کردیم و قابل فروش نبود،‌ ناشر بسیار اصرار داشت که این کتاب را چاپ عمومی کنیم به این دلیل که محتوای این کتاب می تواند کمک بسیار بزرگی به جامعه مدیریت ‌کند اما براساس خط‌مشی که وجود داشت و قرار بود این کتاب از طریق موسسه باران بین زبان‌آموزانی که با باران تجربه زبان‌آموزی دارند توزیع شود، این پیشنهاد را رد کردیم. اما در صورتی که پس از انتشار این مصاحبه افرادی علاقه‌مند به مطالعه این کتاب شدند می‌توانند با ما در جهت تهیه کتاب ارتباط بگیرند.

همچنین ببینید

بازاریابی پرمحتوا جو پولیتزی

معرفی کتاب بازاریابی پرمحتوا اثر جو پولیتزی