خانه / روزنوشت / گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد چیست و به چه کاری میاد؟

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد چیست و به چه کاری میاد؟

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد چیست و به چه کاری میاد؟Reviewed by سعیده هاشمی on Dec 23Rating:
track-changes-and-comments

روزگاری بود که وقتی از متن حرف می‌زدیم چیزی جز چند برگ کاغذ منظورمون نبود، و بالتبع وقتی هم که صحبت از ویراستاری و ادیت می‌شد، یاد قلم قرمز و کاغذهای خط‌خورده می‌افتادیم. البته هنوز هم هستند عزیزانِ ویراستاری که با کاغذ و قلم قرمز راحت‌تر هستند و حسِ ویراستاری بیشتری بهشون دست می‌ده. ولی خوب باید کم‌کم با ورود تکنولوژی در این حوزه هم کنار بیایم. اگر براتون پیش میاد که متنی یا مقاله‌ای رو برای ویرایش بفرستید یا باید با یک یا چند نفرِ دیگه کارِ نهایی‌کردنِ متن یا مقاله‌ای رو تمام کنید این نوشته به‌دردتون می‌خوره. برنامه‌ی Word Microsoft که سال‌هاست سعی می‌کنه جلوی آسیب به محیط‌زیست و استفاده بی‌رویه از کاغذ رو بگیره، این گزینه رو در اختیار ویراستاران و البته کسانی که با ویراستاران سروکار دارند قرار داده.

برای من به عنوان سرپرست مترجمین کانون ویرایش و ترجمه خیلی پیش میاد که لازم بشه از این گزینه استفاده کنم. موارد استفاده من این موارد هستند:

  • آموزش مترجمان: روی متن مترجمان تصحیحاتی انجام می‌دم و نظرشون رو به نوشتار بهتر جلب می‌کنم.
  • رفع تردید با نظر مراجع یا مشتری: روی کلمه‌ای که محل تردید هست، کامنت می‌ذارم تا کسی که مسئول اصلی کار هست بتونه از بین معادل‌های موجود بهترین رو انتخاب کنه.
  • ویرایش مقاله انگلیسی: مقالاتی رو که برای ویرایش به ما ارجاع می‌شه، با ترک چنج ویرایش می‌کنم تا مشتری تغییرات رو ببینند.
  • ویرایش کتاب فارسی: کتابها رو با این گزینه ویرایش می‌کنیم تا تک‌تک تغییرات دیده بشن.

 چطور گزینه ترک چنج رو فعال کنم؟

کافیه به قسمت Review در نوار ابزار بالای صفحه برید، و گزینه‌ی Track Changes رو انتخاب کنید:

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد

با فعال کردن این گزینه، هر تغییری در متن اصلی مشخص می‌شه و با تایید نویسنده‌ی اصلی به متن اعمال می‌شه. اگر قسمت جدیدی به متن اضافه بشه، با رنگ متفاوتی مشخص می‌شه و زیر اون خط کشیده می‌شه. اگر قسمتی حذف بشه، روی اون یک خط رنگی زده می‌شه تا مشخص بشه از نظر ویراستار اون قسمت باید حذف بشه:

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد

متن ویرایش‌شده چیزی شبیه به جمله‌ی در عکس بالا خواهد بود. و حالا نویسنده‌ی اصلی متن می‌تونه با انتخاب هر تغییر قرمزرنگ، استفاده از گزینه‌ی Accept یا Reject تغییرات پیشنهادی ویراستار رو قبول یا رد کنه:

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد

بار بعدی که متنی رو برای ویرایش ارسال کردید از ویراستار بخواید که با استفاده از گزینه‌ی Track changes کار شما رو انجام بده. البته ما در کانون ویرایش و ترجمه به‌صورت پیش‌فرض همین کار رو انجام می‌دیم. این گزینه به شمای نویسنده‌ی اصلی متن یا مقاله کمک می‌کنه تا ببینید نفر دوم یا ویراستار چه تغییراتی به متن داده و بعد تصمیم بگیرید که اصلاحات به متن اعمال بشن یا نه.

 چطور متن نهایی رو فارغ از این خط‌خوردگی‌ها بخوانم؟

در نهایت اگر به ویراستارتون اطمینان کامل دارید یا دوست دارید متن رو فارغ از خط‌خوردگی‌ها و نوشته‌های قرمز بخونید، می‌تونید گزینه accept all رو انتخاب کنید تا تمام تغییرات پذیرفته بشن و بتونید با خیال راحت متن جدید رو مطالعه و بررسی کنید.

 چطور سوالی یا نظری رو درباره بخشی از متن مطرح کنم؟

در همین تَب Review گزینه New Comment رو انتخاب کنید. بخشی باز می‌شه که در اونجا می‌تونید متن سوال یا نظرتون رو که نباید وارد متن اصلی بشه وارد کنید.

گزینه‌ی ترک چنج یا Track Changes در نرم‌افزار ورد

 

اگر در این مورد سوالی هم داشته باشید، می‌تونید با من،‌ حمیدرضا هدایتی، مطرح کنید. (editrans.co@gmail.com)

نویسنده: حمیدرضا هدایتی

بقیه مطالب من، حمیدرضا هدایتی را اینجا بخوانید.

همچنین ببینید

ترجمه مقاله

دارم پسردار می‌شوم و یاد پدرم افتاده‌ام . . .

دیدگاهتان را بنویسید