خانه / روزنوشت / کتاب ۵۰۴ تا چه اندازه برای زبان‌آموزی مفیده؟

کتاب ۵۰۴ تا چه اندازه برای زبان‌آموزی مفیده؟

0 Shares
کتاب ۵۰۴ تا چه اندازه برای زبان‌آموزی مفیده؟Reviewed by سعیده هاشمی on Oct 27Rating:
کتاب 504 واژه

«کتاب ۵۰۴ برای یادگیری زبان خوبه؟»، «من شروع کردم روی ۵۰۴ کار کردن، اپلیکیشنش رو هم گرفتم، به‌نظرتون خوبه؟»، «کتاب ترجمه‌شده‌ی ۵۰۴ رو خریدم، خیلی از دوستام راضی بودن، شما هم تایید می‌کنید؟»

برای کسی که ۱۰ سالِ گذشته‌ی عمرش رو صرف ترجمه و تدریسِ عمومی و خصوصی و سازمانی کرده اینطور سوالات خیلی دورازانتظار نیستن. خیلی از زبان‌آموزهایی که شروع به خواندن و یادگیری زبان می‌کنن از اول سودای گرفتن مدرک آیلتس و تافل دارن و اسم کتاب‌هایی مثل ۵۰۴ و ۱۱۰۰ واژه رو زیاد شنیدن. همیشه از این خوشحال بودم که به نسبت دوره‌ای که من انگلیسی یاد گرفتم چقدر تکنولوژی و منابعِ بیشتری در دسترس زبان‌آموزها قرار گرفته، و تا می‌خواستم به‌حال زبان‌آموزها غبطه بخورم یادم می‌اومد که از طرف دیگه به‌واسطه‌ی گستردگی منابع و تنوع مطالب سردرگمی و سرگیجه‌ی عجیبی برای زبان‌آموزها به‌وجود اومده و دیگه غبطه نمی‌خوردم!

حتما در پست‌های بعدی به معرفی منابع و توصیه‌های کلی در مسیر زبان‌آموزی می‌پردازم، ولی حالا به موضوع اصلی که بررسی کتاب معروفِ ۵۰۴ هست برمی‌گردم. این کتاب برای اولین بار حدود ۳۰ سال پیش به‌چاپ رسیده. در آن زمان احتمالا اینترنت به اندازه‌ی امروز گسترش پیدا نکرده بود، درست مثل منابع یادگیری زبان‌انگلیسی. انصافا هم در زمان خودش کتاب خوبی بوده ولی چیزی که باعث شده درباره‌اش بنویسم این هست که همچنان بعد از گذشت سی سال از چاپ کتاب بسیار موردتوجه هست و مانوورهای تبلیغاتی و آموزشی درخورِتوجهی روش داده می‌شه. علی‌رغم معروفیت و محبوبیتِ زیاد، انتقادات جدی به این کتاب وارد هست که سه مورد اصلی را اینجا مطرح می‌کنم:

بعضی از لغات معرفی‌شده دیگر لغات پرکاربردی نیستند!

خوشبختانه اینترنت و گوگل برای ما دری رو به دنیای آزاد اطلاعات باز کردن. اگر دوست دارید بدونید که میزان استفاده از یک لغت انگلیسی چقدر هست یا به‌قولی لغت پرکاربرد هست یا نه، کافیه از گوگل بخوایم لغتی را define کنه؛ به‌این‌صورت که در نوار جستجوی گوگل تایپ می‌کنیم define و بعد کلمه‌ی جدیدی که مدنظر داریم. دیکشنری گوگل امکان جالبی داره که با کلیک روی More definitions and word origin نمودارِ میزان کاربرد کلمه را به ما نشون می‌ده. برای مثال سه کلمه از هر سه درس ابتدایی کتاب ۵۰۴ انتخاب کردم و در گوگل میزان کاربرد اونها رو چک کردم و نتیجه جالب بود:

tactoathperil
unaccustomedgallantdismal
scarcetemptinhabit

البته موافقم که دونستن لغت ضرری نداره، ولی مطمئنم زبان‌آموزها به‌دنبال بهینه‌ترین روشِ یادگیری هستن که از اتلاف زمان و انرژی‌شون جلوگیری کنه. بنابراین، معروف بودنِ یک کتابِ آموزش لغت دلیلِ کافی برای حفظ کردنِ تمام لغت‌های اون نیست.

شیوه‌ی دسته‌بندی لغات مناسب نیست

به‌نظرم می‌رسه در درس‌های این کتاب، لغات دسته‌بندی مشخصی ندارن و همین موضوع کتاب رو برای بسیاری از زبان‌آموزهای سطح ابتدایی یا متوسط سخت و غیرقابل‌استفاده می‌کنه. در حقیقت، لغات بدون سطح‌بندی و توجه به بسامد کاربردشون به دروس مختلف تقسیم‌شدن و همین موضوع بر پیچیدگی‌های این کتاب اضافه می‌کنه. علاوه‌براین، شخصاً حس می‌کنم داستان‌های کوتاهی که در انتهای هر درس برای جمع‌بندی و استفاده‌ی تمام لغات درس در متن داستان آماده شدن بسیار مصنوعی و تاحدی بی‌ربط هستند. احتمالا هدف از داستان‌های انتهای هر درس برقراری ارتباط معنایی یا تصویری در ذهن مخاطب است که با توجه به کوتاه بودن داستان‌ها و تاحدی وصله‌پینه‌ای بودن آنها، تجربه‌ی زبان‌آموزیِ چندان جذابی ایجاد نمی‌کنه.

فایل صوتی برای درس‌ها وجود نداره

اگر از من بپرسید فکر می‌کنم بزرگ‌ترین ضعف این کتاب فقدان فایل‌های شنیداری است. حتما در پستِ دیگه‌ای در باب اهمیت شنیدن یا Listening خواهم گفت. تحقیقات زیادی در زمینه‌های زبان‌شناسی، علوم شناختی و آموزش به این نتیجه رسیدن که «گوش دادن مبنای یادگیری است»؛ اما این کتاب هیچ فایل صوتی و شنیداری برای زبان‌آموز نداره. به‌همین‌ دلیل، نمیشه گفت این کتاب برای تقویت «زبان» و ابعاد مختلفش مفیده.

لطفاً به این موضوع هم توجه کنید که زبان‌آموزی به معنی حفظ کردن حداکثری لغات نیست. حتی مثال‌های افراطی و واقعی از زبان‌آموزها دیدم که سعی کردن دیکشنری از بر کنن!! حالا باز شما چندجا سوال کنید! ولی دامنه‌ی لغت لزوماً باعث بهتر شدن زبان نمی‌شه. چیزی که لزوم یادگیری کلمه‌ رو نشون می‌ده میزان کاربرد و استفاده‌اش هست و البته اینکه کلمه رو در قالب یک «بلوک» یا همون Sentence stem که در پست قبلی هم اشاره کرده بودم یاد بگیریم. حتما در این مورد بیشتر خواهم نوشت.

 

دانلود کتاب ۵۰۴ واژه

دانلود کتاب ۱۱۰۰ واژه

نویسنده: حمیدرضا هدایتی

بقیه مطالب من، حمیدرضا هدایتی را اینجا بخوانید.

0 Shares

برای دریافت اطلاع رسانی های ایمیلی لطفا ایمیل خود را وارد کنید

همچنین ببینید

management and leadership

معرفی سه کتاب جدید در زمینه مدیریت و رهبری

دیدگاهتان را بنویسید